Hälsa,Klyvnades tid

Ta varning av talet.

23 mar , 2020  

Stefan Löfven har lyckats med att sprida förvirring med sitt tal. För det första har majoriteten lyssnare tagit det till sig och gett det sina hyllningar för att talaren inte stakade sig.(I ett förinspelat tal hur svårt är det). Eftersom inte heller några frågor tilläts hade även det riskmomentet eliminerats. Johan Hackelius oroas, i en krönika i Focus av att talet i hans ögon saknar mening. Men struntar vi i det och läser vidare så framgår det med all tydlighet att talet har ett mycket tydligt budskap.Bara det att statsministern vänder sig till folket i ett tal skapar mening i sig, och det i en mycket allvarlig situation. Med avstamp i den oro som redan skapats så öppnar Stefan Löfven dörrarna för ytterligare skarpa förslag som kommer att driva oss in i ett 1984. Den totala nedstängning som andra länder vidtagit öppnar Stefan Löfven  för och gör allt för att skapa förväntningar för. Detta är mycket allvarligt och situationen blir inte mindre skakig av att oppositionen i riksdag redan hissat vit flagg eller som Jimmie Åkesson går före och driver på att även Sverige skall ägna sig åt att sänka ner samhället i en karantän.

I detta svåra läge ser vi hur expertisen, forskare i immunologi och virologer utnyttjar situationen för att tala för sin döda mor, sin egen forskning. Ett av alla inslagen är Mallous program med en professor i virus från Umeås universitet som ostört får plädera för sin egen forskning som lösningen på alla problem. Jag har inget emot att det forskas i frågan, vad jag vänder mig mot är hur han använder rädsla för att nå sina mål. Det som avslöjar forskare, politiker och medier är att de aldrig nämner det som för människan är det viktigaste, hennes egen hälsa och främst hennes immunförsvar. Ett annat grundläggande misstag är att råden som ges är de som gäller riskgrupper men att de ges till alla utan urskiljning. För det första så talar man om att åldringar är en riskgrupp, vilket med tanke på de sjukdomarna som viruset samverkar med undervärderas. Många äldre har reagerat mot detta med öppet trots. De vet vad de mår bra av, och förhoppningsvis kommer de att värna det. JA fortsätt med era promenader. Det är detta motstånd som Stefan Löfvens tal skall bryta ner. Nu skall vi lyda när ledaren talar.

Dessa varningar är också vad Lena Mellin i Aftonbladet tar fasta på: “Stefan Löfvens budskap till svenska folket var mycket allvarligt. Liv och jobb är hotade så gör som du blir tillsagd. Annars blir det nya restriktioner.” Vi packas alla samman i en enda stor riskgrupp för att inte smittan skall spridas påstås det. Samtidigt vet vi att det är just riskgrupperna som främst är beroende av att samhällets funktioner upprätthålls. Vi vet också att eftersom vi inte har något vaccin så kan vi bara komma över sjukdomen genom att nå immunitet på naturlig väg, genom att smittas av viruset.  Vi måste fortsätta skydda de verkliga riskgrupperna och bli skarpare på att peka ut vilka de är samtidigt som vi andra efter eget förstånd i vardagen gör det som går att göra för att dämpa smittspridningen utan att samhället demonteras ner. Målsättningen måste vara att i en takt som vi klarar av blir sjuka och uppnår immunitet. Att förlama hela samhället, genom att lägga det i karantän är helt enkelt inte en balanserad och avvägd metod.

I detta läge gäller samtidigt att inse hur känsliga vi är för att reagera för larm, för tydliga signaler på att vargen kommer.  Att upptäcka och reagera på faror är av stor betydelse, medan nackdelarna med att överdriva faror har varit försumbara. Att inte se och reagera på giftormen är en fråga om liv och död, medan att ta pinnen för giftormen endast leder till övergående förvirring. Vi har tjänat på att ropa: “Vargen kommer”. Problemet är att våra hot idag är allt mindre individuellt och natur, alltmer kollektivt och kultur. Vi blir allt mer beroende av vår intelligens och de kollektiva processer som styr de steg vi tar. Vi har anledning att skapa distans till våra känslor och instinkter och tillsammans stärka de värdeskapande hierarkier, kulturer som ger plats åt individen och demokratiska gemenskaper.

Följande kommentar i flödet tycker jag alla borde tänka genom:

Vore det inte lättare att ge de mest skräckslagna och mest paranoida stackars människorna lugnande mediciner och psykologisk hjälp, istället för att försätta hela planeten i karantän som om vi stod inför en spridning av pest, kolera, lepra, spanska sjukan och smittkoppor samtidigt. Minns ingen masshysterin i flera år kring HIV-smittan, som den tidens folkhälsomyndighet och “TV-experter” påstod smittade genom, beröring, genom luftvägar och genom ett promiskuöst leverne, tills man upptäckte att det i princip bara smittar via blodet, och att det dessutom är väldigt svårsmittat?
Faran med coronaviruset är egentligen inte alls speciellt stor, visar forskarna som inte avlönas för att ackompanjera och spä på rädsla och hysterin och som inte är behjälpliga maktelitens mål. Den verkliga faran för vanliga människor idag är först och främst den eskalerande masshysterin och de felaktiga uppgifterna från dem som borde vara mer noggranna med sina uttalanden. Detta är på väg att spåra ur och kosta världen oerhört mycket mer än vad t.o.m. smittkoppor gjorde.
Så enkelt och så lätt blir alltså dagens fria, “unika” individer i väst en inlåst, skräckslagen flock och den så hårt marknadsförda individualismen ett enkelriktat, ihåligt och hysteriskt flockbeteende. “Kollektivt ansvar” fanns förr och det är något helt annat än “flockbeteende” för det kräver fritt tänkande individer med integritet som tar gemensamma beslut. Flockbeteende är en kuvad, beordrad flock vars delaktighet i besluten är obefintlig eller grovt åsiktsmanipulerad.
Den fråga vi måste ställas oss är: Skall vi låta oss skrämmas in i ett 1984 av en snuva? Tyvärr har vi nu vandrat långt in i den återvändsgränden. Det värst är kanske att längst in hittar vi Jimmie Åkesson.
admin@klyvnadenstid.se
Evert Larsson

 


2 Responses

  1. johan sandwall skriver:

    Bra uttryckt Evert. Nu har Wallenbergs marionetter bytt EU och Prideflaggor mot svenska flaggor. Hur ska vi tolka det?

    • Evert Larsson skriver:

      Inte annat än det är sammanhållningen som språk, kultur, land, klimat som håller samman då det verkligen gäller, bara att det är denna sammanhållnings stats institutioner som kan göra något. Vi får väl se vad dessa flaggor verkligen. Kommer Sveriges krona att försvars då det börjar blåsa ordentlig.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *